Jak szybko wrócić do aktywności po skręceniu kostki?

Jak szybko wrócić do aktywności po skręceniu kostki?

Staw skokowo-goleniowy, ze względu na swoją budowę i pełnione funkcje, jest mocno narażony na różnego rodzaju urazy. Jedna z najczęściej występujących kontuzji to skręcenie kostki – może ono być skutkiem zarówno uprawiania sportu, jak i nieszczęśliwych upadków. Jak leczyć skręconą kostkę? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są objawy skręconej kostki,
 • jak długo nie można chodzić przy skręconej kostce,
 • jak leczyć skręconą kostkę,
 • ile trwa leczenie skręcenie kostki.

Urazy stawu skokowego są dość częste – szacuje się, że stanowią od 14 do 33% wszystkich kontuzji wśród sportowców. Najbardziej narażeni na ich występowanie są piłkarze, siatkarze, rugbyści, gimnastycy oraz koszykarze. U osób nieaktywnych fizycznie do czynników ryzyka kontuzji stawu skokowego zalicza się m.in. cukrzycę, osteoporozę oraz otyłość.

Skręcona kostka – co to za kontuzja?

Skręcona kostka to kontuzja, która polega na naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitym zerwaniu struktur tkanek miękkich stawu skokowego, czyli torebki stawowej oraz więzadeł, ale bez przemieszczenia powierzchni stawowych. Według statystyk najczęściej uszkodzeniu ulega więzadło strzałkowo-skokowe przednie.

Skręcenie kostki – objawy

Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia kostki, z których każdy charakteryzuje się konkretnymi objawami.

 • Skręcona kostka I stopnia – nie występuje uszkodzenie więzadeł, pacjent jest w stanie chodzić, pojawia się u niego niewielki ból, obrzęk oraz nadwrażliwość tkanek okołostawowych.
 • Skręcona kostka II stopnia – dochodzi do częściowego uszkodzenia więzadeł, pojawia się utrata ruchomości, pacjent odczuwa ból przy przenoszeniu masy ciała, występuje duży obrzęk oraz krwiak podskórny.
 • Skręcona kostka III stopnia – następuje całkowite zerwanie więzadeł, pacjent nie jest w stanie chodzić, występuje niestabilność mechaniczna, silny ból i obrzęk, a także rozległy krwiak podskórny.

Skręcona kostka – co robić?

Ważne dla skuteczności leczenia jest odpowiednie postępowanie bezpośrednio po skręceniu kostki. Zastosowanie znajduje tu zasada PRICES:

 • Protection – zabezpieczenie stawu przed kolejnymi uszkodzeniami,
 • Rest – odpoczynek,
 • Ice – stosowanie zimnych okładów na staw,
 • Compression – stosowanie opatrunków stabilizujących staw,
 • Elevation – odpoczynek z uniesieniem kończyny,
 • Support – poruszanie się z pomocą kul.

Skręcenie kostki – jak długo nie można chodzić?

W zależności od stopnia zaawansowania faza ostra skręcenia kostki trwa do 48-72 godzin po zdarzeniu, które wywołało uraz. Przyjmuje się, że w tym czasie należy maksymalnie oszczędzać kończynę i ograniczyć poruszanie do niezbędnych czynności (pójście do toalety, utrzymywanie higieny osobistej itp.).

Co na skręcenie kostki stosuje się na tym etapie? Z reguły są to działające miejscowo leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz zmniejszające obrzęki.

Skręcona kostka – jak leczyć?

Diagnostyką i leczeniem skręceń kostki zajmuje się ortopedia, zaś podstawową metodą terapii przy tego typu kontuzji jest rehabilitacja ortopedyczna. W kolejnych dniach i tygodniach po wystąpieniu urazu pacjent – pod opieką fizjoterapeuty – wykonuje ćwiczenia mobilizacyjne tkanek miękkich, ćwiczenia stabilizacyjne, ćwiczenia wzmacniające mięśnie (trójgłowy, piszczelowy przedni, piszczelowy tylny, strzałkowe), stretching, a także trening interwałowy, funkcjonalny czy pliometryczny.

Rehabilitacja ortopedyczna w leczeniu skręconej kostki to także odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne. Zastosowanie znajdują m.in. magnetoterapia, krioterapia, laseroterapia oraz terapia ultradźwiękami. Zabiegi te mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przyspieszające regenerację tkanek.

Skręcenie kostki – ile trwa leczenie?

W zależności od stopnia zaawansowania kontuzji leczenie skręconej kostki może trwać nawet do 7 tygodni. U sportowców po tym czasie wykonuje się testy, których wyniki decydują o możliwości powrotu do normalnych treningów z pełnym obciążeniem.

Źródła:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:uqBCYMwie4YJ:yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-0ffb9e91-113e-41e6-82f4-f6396c6e4432/c/pedrycz_PHR4_49_2014_pl.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

https://rehabilitacja-holistyczna.pl/wp-content/uploads/2012/10/Fizjoterapia-po-skr%C4%99ceniu-stawu-skokowo-goleniowego.pdf

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjTvKWZzMLrAhXukosKHUqvAoEQFjAGegQIBxAB&url=http%3A%2F%2Fwww.ojs.ukw.edu.pl%2Findex.php%2Fjohs%2Farticle%2Fdownload%2F2989%2F4328&usg=AOvVaw0HEy1PdgExpVzaLsFOS93W

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments