Jak usunąć wosk z ubrania? Dowiedz się jak sprać wosk

Jak usunąć wosk z ubrania? Dowiedz się jak sprać wosk

Jeżeli zdarzy nam się poplamić ubranie woskiem, musimy działać szybko. Żeby nie pozostał on na stałe we włóknach bluzki czy swetra, musimy znać sposoby jak usunąć wosk z ubrania szybko i skutecznie. Są na to 3 metody. Każda w zależności od czasu zabrudzenia oraz włosowatości odzieży.

Skuteczne zimno

Lód to skuteczny sposób na plamy z wosku na swetrze. Pokruszony lód wsypujemy do foliowej śniadaniówki i kładziemy go na stole. Na tym lodzie układamy poplamiony woskiem sweter, a następnie drugą torebkę z lodem lokujemy na plamie. Po kilku minutach wydrapujemy bryłki wosku paznokciem lub nożem, a resztki usuwamy, wyczesując go z włosów swetra gęstym grzebieniem.

W taki sam sposób pozbywamy się nadmiaru wosku z gładkiej bluzki, ale w przeciwieństwie do swetra, u którego raczej nie pozostanie plama, to na bluzce plama z wosku będzie widoczna. Usuwanie plam z wosku odbywa się już w innej temperaturze niż zamrażanie.

plamy z wosku

Wysoka temperatura to jest to!

Mówiąc o wysokiej temperaturze, nie mówimy o 100 stopniach Celsjusza, ale o dwustu. Gorące żelazko wie, jak usunąć wosk z ubrania. Naszym zadaniem jest podłożenie po stronie wewnętrznej bluzki gruby ręcznik papierowy (może być złożony listek na 4 części) w miejscu pod plamą i drugi taki ręcznik na plamę. Rozgrzanym żelazkiem jeździmy po papierze tak długo, aż pojawi się na nim tłusta plama z wosku.

Uważamy, by wosk, który przeniknie na ręcznik znajdujący się pod spodem, nie przeszedł na drugą część bluzki. Ręczniki trzeba wymieniać. Prasujemy tak kilka razy, do czasu aż nie będzie się pojawiać tłusta plama na ręczniku. Jednak całkowicie plama z tkaniny nie zejdzie, pomimo iż użyliśmy skutecznych sposobów, jak usunąć wosk z ubrania. Uda nam się to po upraniu bluzki w płynie z funkcją odplamiania.

Po co gorąca woda?

Gorąca woda, a ściślej mówiąc wrzątek, to dobra podpowiedź, jak zmyć wosk z ubrania. Wkładamy poplamioną bluzkę do miski lub zlewu i polewamy plamę wrzącą wodą prosto  z czajnika.

W ten sposób pozbędziemy się jej bardzo skutecznie, ale musimy wiedzieć, że tkaniny, które należy prać w niskich temperaturach nie mogą być poddane takiemu zabiegowi, gdyż mogą się zniekształcić albo skurczyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments