Jak usunąć żywicę z ubrania? Sprawdź jak sprać żywicę

Jak usunąć żywicę z ubrania? Sprawdź jak sprać żywicę

Zdarza nam się usiąść na ławce, której deska wypuściła na zewnątrz odrobinę żywicy. Wcisnęła się ona w głąb tkaniny spodni i zaczyna się problem, jak usunąć żywicę z ubrania? Na szczęście są sposoby, aby uratować spodnie, pozbywając się lepkiego soku drzewnego z ich powierzchni.

Super babcia, sposób na plamy z żywicy

Jak usunąć żywicę z ubrania, wiedziały już nasze babcie. Stosowały do tego lodowatej wody, my jesteśmy w lepszym położeniu, ponieważ mamy lodówki. W zamrażarce wystarczy zamrozić kostkę lodu, a potem potrzeć nią żywicę na tkaninie lub położyć w tym miejscu pokruszony lód. Gdy żywica stwardnieje, zbieramy ją nożem albo zdrapujemy paznokciem.

Po tej czynności pozostaną plamy z żywicy, które musimy nasączyć tłuszczem, może to być smalec, olej spożywczy bądź do maszyny do szycia albo olejek z drzewka herbacianego. Pod tkaninę kładziemy gruby zwój ręcznika papierowego, do którego będzie wsiąkać tłuszcz razem z pozostałościami żywicy. Z zewnątrz nasączonym tłuszczem wacikiem, pukamy  w plamę, przepychając w ten sposób plamę do ręcznika.

Na tym nie koniec, jak sprać żywicę?

Wiedząc już, jak usunąć żywicę z ubrania, pozostaje nam przepranie spodni. Można najpierw natrzeć miejsce po żywicy szarym mydłem lub mydłem do usuwania plam, a potem wrzucić ubranie do pralki. Nie dodawajmy do bębna innych ubrań, gdyż pozostałości po żywicy mogłyby przylgnąć do bluzki lub innej pranej garderoby.

Pralka nie ma programu, jak sprać żywicę, ale zwykłe nastawienie jej na 40 stopni Celsjusza wystarczy, by spodnie były czyste. Gdyby okazało się, że jednokrotne pranie w pralce nie poskutkowało i plama nadal byłaby widoczna, musimy wszystkie czynności powtórzyć, pomijając wersję z kostką lodu.

Lód ma za zadanie utwardzić żywicę, która jest na spodniach, natomiast nie daje sobie rady z tą wciśniętą w sploty tkaniny.

Czym wyczyścić żywicę z ubrania

Jest jeszcze jeden sposób, czym wyczyścić żywicę z ubrania. To roztwór sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego 1:1. Zanurzamy plamę w przygotowanym roztworze i pozostawiamy na chwilę w tej kąpieli (ok. 5 minut), po czym zapieramy ręcznie. Następnie całe spodnie pierzemy w proszku do prania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments