WOMAN IN THE CITY

- damski blog -

Jakie są pierwsze objawy depresji? Wyjaśniamy!

objawy depresji

Depresja to złożona i wymagająca choroba psychiczna, która może dotykać osoby na każdym etapie życia. Rozpoznanie początkowych objawów depresji ma kluczowe znaczenie dla jej leczenia. Jakie są pierwsze objawy wskazujące na depresję? Wyjaśniamy!

Częstsze zmiany nastroju

Jednym z najwcześniejszych objawów depresji jest zauważalna zmiana nastroju. Osoby z początkami depresji mogą doświadczać uczucia smutku, pustki lub beznadziejności.

Emocje te nie zawsze mogą być powiązane z konkretnym wydarzeniem, dlatego też dana osoba może mieć trudności ze zidentyfikowaniem przyczyny zmieniającego się nastroju.

Utrata zainteresowań

Zmniejszające się zainteresowanie zajęciami, które kiedyś sprawiały przyjemność, może także być wczesnym wskaźnikiem depresji.

Hobby, interakcje społeczne, a nawet codzienne zajęcia mogą stracić na atrakcyjności, a osoba doświadczająca depresji może czuć marazm i zniechęcenie.

Poczucie winy lub bezwartościowości

Osoby zmagające się z depresją często doświadczają przytłaczającego poczucia winy lub braku poczucia własnej wartości. Mogą nadmiernie krytykować siebie, nawet w sytuacjach, gdy obwinianie siebie jest nieuzasadnione.

Zaburzenia snu

Zmiany we wzorcach snu są częste we wczesnych stadiach depresji. Przykładowo choroba ta może objawiać się bezsennością, trudnościami z zasypianiem lub podtrzymaniem snu lub odwrotnie, nadmierną sennością – wyjaśnia poradnia psychologiczna Poznań prowadząca terapię depresji.

Częste przemęczenie

Osoby doświadczające depresji często zgłaszają uczucie ciągłego zmęczenia i zauważalny spadek poziomu energii.

W takiej sytuacji nawet pozornie proste zadania mogą wydawać się przytłaczające, a osoby doświadczające depresji mogą mieć trudności ze zgromadzeniem energii potrzebnej do wykonywania codziennych obowiązków.

Zmiany apetytu

Zmiany apetytu również mogą być wczesnym objawem depresji. Niektóre osoby mogą jeść znacznie więcej, co prowadzi do przybierania na wadze, podczas gdy inne mogą całkowicie stracić zainteresowanie jedzeniem.

Trudności z koncentracją

Depresja może wpływać na funkcje poznawcze, utrudniając koncentrację, podejmowanie decyzji lub skupienie się na realizowanych zadaniach. Trudności te mogą przekładać się na w pracy lub nauce.

Dolegliwości fizyczne

Początkowi depresji mogą towarzyszyć objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, bóle brzucha lub inne niewyjaśnione bóle. Te objawy somatyczne są powiązane z cierpieniem emocjonalnym doświadczanym przez daną osobę.

Wycofanie społeczne:

Kolejnym wczesnym objawem depresji jest tendencja do wycofywania się z interakcji społecznych i izolowania się od innych.

Myśli samobójcze

W ciężkich przypadkach u osób mogą wystąpić myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.

Warto więc pamiętać o tym, że rozpoznanie wczesnych objawów depresji jest istotnym krokiem w kierunku uzyskania szybkiego wsparcia!