Karpacz – 8 najważniejszych atrakcji

Karpacz – 8 najważniejszych atrakcji

Karpacz, malownicza miejscowość mieszcząca się u stóp Karkonoszy, ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom chodzenia po górach, jak i tym, którzy na urlopie stronią od wysiłku. W przerwie od podziwiania górskich szczytów (z dowolnej perspektywy), warto sprawdzić również inne atrakcje Karpacza.

Karpacz leży w dolinie rzeki Łomnicy, u podróży góry Śnieżki. Początków miasta należy doszukiwać się w XII wieku, kiedy to na tym terenie powstała osada poszukiwaczy złota. Dziś Karpacz jest nastawiony przede wszystkim na turystykę. Ze względu na malownicze położenie przez cały rok przyjeżdżają tu miłośnicy aktywnego wypoczynku. Zimą Karpacz przyciąga entuzjastów narciarstwa, latem – osoby lubiące piesze górskie wycieczki.

Sprawdź noclegi Karpacz i zaplanuj aktywny urlop!

Atrakcje Karpacza – co warto zobaczyć?

Na liście zabytków znajduje się duża część zabudowań miejskich pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Warto więc po prostu wybrać się na spacer i podziwiać malowniczą architekturę Karpacza.

Wśród najważniejszych atrakcji miasta należy wymienić:

  1. Świątynia Wang – drewniany kościółek to najbardziej znana atrakcja Karpacza. Został zbudowany w XII wieku w norweskiej miejscowości Vang, a w XIX stuleciu przeniesiono go w Karkonosze. Co ciekawe – świątynia jest zbudowana z drewnianych bali bez użycia ani jednego gwoździa!
  2. Karkonoskie Tajemnice – to niezwykła podziemna i multimedialna ekspozycja poświęcona legendom oraz historii Karkonoszy. Atrakcja powstała na miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór. Podczas zwiedzania można poznać historię o zasiedlających Karkonosze zielarzach i poszukiwaczach minerałów – Walończykach – czy też legendy przedstawiające Ducha Gór.
  3. Muzeum Zabawek – muzeum gromadzi lalki i zabawki z całego świata. Ekspozycja obejmuje obecnie około 2000 przedmiotów.
  4. Anomalia grawitacyjna – polega na tym, że przedmioty i ciecze przemieszczają się na pozór nie z góry na dół, lecz pod górę. Zjawisko jest obserwowane na ul. Strażackiej. Wytłumaczeń jest oczywiście wiele, ale najbardziej prawdopodobne mówi, że to po prostu przykład złudzenia optycznego.
  5. Muzeum Sportu i Turystyki – stałe ekspozycje obejmują eksponaty poświęcone rozwojowi sportu, turystyki i ochrony przyrody w Karkonoszach. Znajdują się tu liczne sportowe nagrody, plakaty, stroje czy sprzęty.
  6. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO – ekspozycja obejmuje różne serie Lego, takie jak City, Technic czy Star Wars. Można tu też nieco się pobawić – uruchomić pociąg czy sterować maszyną z klocków.
  7. Kolej linowa na Kopę – kolejka ma długość 2229 m, a wjazd na górę zajmuje tylko 15–20 minut. Zimą kolejka pełni również rolę wyciągu narciarskiego, w sezonie letnim pozwala natomiast na podziwianie pięknych górskich panoram.
  8. Zapora na Łomnicy – zapora na rzece Łomnica powstała na początku XX wieku po katastrofalnej powodzi. Jest zbudowana z granitowych bloków i ma długość 105 metrów. Przez jej koronę biegnie szlak turystyczny.

 

Materiał powstał we współpracy z firmą Sun&Snow, oferującą apartamenty w górach, nad morzem czy na Mazurach. Wszystkie obiekty są wietrzone i dezynfekowane po każdym pobycie, a ich personel zachowuje wszelkie środki ostrożności – po to, by zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Artykuł partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments