Łapacz snów - co to jest i do czego służy?

Łapacz snów - co to jest i do czego służy?

Zastanawiałeś się co to jest łapacz snów? Jakie ma dokładnie znaczenie? Łapacz snów ma bardzo długą historię pochodzenia. Wywodzi się z północnoamerykańskich i kanadyjskich plemion Siuksów i Odżibwejów. Dla tych plemion był to jeden z najważniejszych amuletów, chroniących podczas snu.

Legenda i znaczenie łapacza snów

Zatem, co to jest łapacz snów? Co oznacza łapacz snów? To niezwykły amulet, nazywany również siecią snów. Według starodawnych plemion miał odpędzać i wyłapywać złe sny i myśli. Istnieje jedna przewodnia legenda, związana z tradycją łapacza snów. Pewna kobieta, pochodząca z plemienia Siuksów miała dziecko, które miało senne koszmary. Kobieta widziała, jak męczy się jej dziecko. Czuła się bezradna, aż pewnego dnia udała się do starej przędzarki, prosząc ją jakąkolwiek radę i pomoc, w mękach swojego dziecka. Stara kobieta poradziła jej, aby wykonała sieć życia, która miała się rzekomo składać z gałązek wierzbowych wiecznego kręgu oraz włókien bawełny.

Kobieta zrobiła, to co powiedziała jej przędzarka. Zawiesiła sieć życia nad posłaniem swojego dziecka, i od tego czasu senne koszmary zniknęły. Do czego służy łapacz snów? Głównym jego przeznaczeniem jest wyłapywanie złych snów, aczkolwiek zastosowanie łapacza snów jest widoczne podczas snu, jak i na jawie. Sieć łapacza snów przyjmuje przeróżne formy.

Fizyczny i przepełniony symboliką, wygląd łapacza snów

Co to jest łapacz snów? Jak wygląda? Jest to obręcz w kształcie okręgu lub okręg w postaci łzy bądź kropli. Wewnątrz okręgu znajduje się siatka, przypominająca pajęczą sieć. Owa sieć, wykonywana była przez plemiona z surowców naturalnych, takich jak: włosie, włókna roślinne, czy cienkie ścięgna.

Aktualnie, do wykonania siatki, stosuje się innowacyjne przędze, włóczki oraz żyłki wędkarskie. Na nici nawlekane są malownicze koraliki, wplatane muszelki oraz piórka.

Niezwykłe działanie i symbolika łapacza snów

Łapacz snów był wieszany nad miejscem, w którym dana osoba spała. Jak działa łapacz snów? Działanie łapacza snów jest dwojakie. Po pierwsze, zapewnia ochronę śpiącemu, odpędzając złe sny. Po drugie, sprawia że te dobre sny, znajdują drogę i przenikają przez oczka, z których wykonany jest łapacz snów.

Przez charakterystyczne wahadło wędrują w dół. Łapacze pomagają również w zapamiętywaniu snów. Dla wielu plemion (głównie Indian) łapacze snów posiadały głębokie życiowe znaczenie. Według Indian symbole, jakie były otrzymywane podczas snu, zawierały cenne wskazówki, dotyczące dalszego postępowania w obecnym życiu danej osoby.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments